GWF-A1000-1A2DR

Poza ekstremalną odpornością na wstrząsy i uderzenia, wszystkie zegarki marki G-SHOCK charakteryzują się również bardzo wysoką klasą wodoszczelności, wynoszącą 20 atmosfer. Jednak nie każdy G-SHOCK może być traktowany jako profesjonalny sprzęt do nurkowania, bowiem do tego konieczne jest przejście odpowiednich badań opatrzonych normą ISO 6425. Pierwszy G-SHOCK spełniający te surowe kryteria, powstał w 1993 roku. Był to model o referencji DW-6300, który zyskał przydomek “Frogman”, czyli płetwonurek. Model ten zapoczątkował serię profesjonalnych zegarków do nurkowania, które co kilka lat ukazywały się w nowych odsłonach, oferując nowe funkcje i rozwiązania. W tym roku ukazał się model wyjątkowy - pierwszy w historii G-SHOCK Frogman oferujący wyłącznie analogowy format wyświetlania czasu oraz prezentacji pozostałych funkcji dodatkowych. Poznajmy bliżej model GWF-A1000.

Prezentowany model stworzono łącznie w trzech wersjach kolorystycznych. Do polski trafiła zdecydowanie najciekawsza, z rozszerzeniem referencji -1A2DR. Kolorystyka tej wersji jest wyważona i ciekawa. Ciemnoniebieski pasek przełamuje dominujące na kopercie i cyferblacie kolory czerni i stali. Dodatkowe żółte akcenty dopełniają całość, nadając bardziej wyrazisty i sportowy design, a czerwony napis “Diver’s 200m” jednoznacznie sygnalizuje, że mamy do czynienia z profesjonalnym sprzętem do nurkowania.

Konstrukcję nowego Frogman’a oparto na innowacyjnej technologii wykonania koperty o nazwie Carbon Monocoque Case. Polega ona na stworzeniu zintegrowanej obudowy w formie jednego elementu z włókna węglowego wzmocnionego żywicą. Materiał ten jest bardzo wytrzymały, wpływa również pozytywnie na obniżenie wagi zegarka oraz, dzięki swej sprężystości, jest w stanie zaabsorbować siły będące wynikiem upadku lub uderzenia. W wyniku zastosowania konstrukcji Carbon Monocoque Case GWF-A1000 nie posiada klasycznego dekla, a dostęp do mechanizmu możliwy jest wyłącznie od frontu, po wcześniejszym demontażu szafirowego szkła wraz z bezelem przytwierdzonym do korpusu za pośrednictwem śrub.

Opisując konstrukcję i wygląd zewnętrzny nowego “G” należy zwrócić uwagę na jego asymetryczny kształt. Charakterystyczne przesunięcie koperty w lewą stronę ma za zadanie podnieść komfort noszenia zegarka oraz wyeliminować wszelkie ograniczenia ruchów nadgarstka. Rozwiązanie to stosowane jest od początku serii Frogman, we wszystkich modelach. Ciekawostką jest fakt, że asymetryczny kształt ma nie tylko sama koperta, ale również pasek. Dzięki temu zegarek, mimo sporych rozmiarów, leży wygodnie również u osób o drobnych nadgarstkach. Problem mogą mieć jedynie miłośnicy noszenia zegarków na prawej ręce.

Cyferblat nowego Frogmana, mimo zlokalizowania na nim wielu elementów, jest przejrzysty i czytelny. W punkcie centralnym tarczy, na wspólnej osi zostały osadzone główne wskazówki. Ramię godzinowe i minutowe mają prosty i masywny wygląd. Końcówka minutnika zyskała kształt grotu, co nadaje całości drapieżnego charakteru, a jednocześnie pozwala precyzyjnie określić dokładną godzinę. Sekundnik, dużo cieńszy i delikatniejszy, został ozdobiony żółtym kółkiem umieszczonym nieopodal szczytu, a jego długą przeciwwagę pokryto czarnym kolorem, dzięki czemu nie przysłania ona pozostałych elementów. Dodatkową funkcją, w którą został wyposażony nowy G-SHOCK GWF-A1000-1A2DR jest system automatycznej korekty położenia wskazówek, który czuwa nad ich właściwym umiejscowieniem względem prezentowanego czasu. Jeżeli zmienią one swoje położenie, np. w wyniku silnego uderzenia lub działania pola elektromagnetycznego, mechanizm wykryje odchyłkę i dokona automatycznej kalibracji wskazań.

Na tarczy umieszczono łącznie cztery dodatkowe subtarcze. Największa z nich, znajdująca się pomiędzy indeksami 7 i 8 godziny, pełni funkcję wskaźnika drugiej, dowolnie wybranej strefy czasowej. Wpisana w jej obręcz, najmniejsza subtarcza określa, czy prezentuje ona czas przed, czy po południu. Podobną funkcję, ale dotyczącą wskazań głównych wskazówek, pełni tarcza w trybie 24-godzinnym umieszczona na wysokości godziny 10. Ostatni wskaźnik, znajdujący się na godzinie 3, pełni jednocześnie kilka funkcji. W trybie Timekeeping, czyli w trakcie standardowego wyświetlania godziny, prezentuje aktualny dzień tygodnia. Podczas wyboru innego trybu działania zegarka wskazuje użytkownikowi, jaka opcja została aktywowana. Poza tym służy również do sprawdzenia stanu naładowania akumulatora oraz określania pływów. Pomiędzy indeksami 4 i 5 godziny zlokalizowano okno datownika prezentujące dzień miesiąca.

Dzięki analogowemu formatowi wyświetlania godziny zegarek zyskał bardziej klasyczny wygląd i ponadprzeciętną czytelność. Białe wskazówki i indeksy doskonale odcinają się od reszty elementów cyferblatu. Ramię godzinowe i minutowe zyskało grubą warstwę powłoki fluorescencyjnej, która gwarantuje łatwy odczyt wskazań po zapadnięciu zmroku lub w trakcie przebywania na dużych głębokościach podczas nurkowania, gdzie dociera znikoma ilość światła. Ten sam materiał, choć w nieco innym odcieniu, umieszczono także na wysuniętych szczytach trójwymiarowych indeksów. W przypadku, gdy energia świecenia powłoki fluorescencyjnej zostanie wyczerpana lub, gdy chcemy odczytać informacje z pozostałych subtarcz, a warunki oświetleniowe na to nie pozwalają, możemy skorzystać z podświetlenia Super Illuminator. Jego białe światło generowane przez diodę led skrytą pomiędzy indeksami godziny 5 i 6 doskonale doświetla wszystkie elementy tarczy, pobierając przy tym minimalną ilość energii. Ciekawym efektem dotyczącym tej wersji Super Illuminatora jest jego płynne zapalanie się i przygasanie.

GWF-A1000 wyposażono w mechanizm o numerze modułu 5623. Zaopatrzono go w trzy niezależne silniki z podwójną cewką. Rozwiązanie to zapewnia niezależną pracę wskazówek, dzięki czemu przejście pomiędzy różnymi trybami pracy odbywa się bardzo sprawnie i szybko. Pozwala to również na korzystanie z tzw. funkcji nurkowania (Diving Mode), po aktywacji której ramię minutowe i godzinowe nakładają się na siebie i działają niczym jeden wskaźnik. Zapewnia to bardzo klarowny i czytelny odczyt w trakcie zejścia pod powierzchnię wody.

G-SHOCK GWF-A1000 został naszpikowany najnowszą technologią wykorzystywaną przez japońskiego producenta. Znajdziemy w nim system Tough Solar, przekształcający światło przy użyciu paneli fotowoltaicznych w energię elektryczną, którą magazynuje w akumulatorze służącym do zasilania zegarka. Zegarek posiada również Wave Ceptor, dający możliwość kalibracji wskazań wykorzystując do tego celu wzorzec czasu emitowany drogą radiową ze wszystkich sześciu nadajników cywilnych zlokalizowanych na całym świecie (Multi Band 6). Jednak najbardziej nowatorskim rozwiązaniem, silnie wspomagającym funkcjonalność zegarka jako sprzętu nurkowego jest Bluetooth, umożliwiający sparowanie zegarka ze smartfonem dzięki darmowej aplikacji o nazwie “G-SHOCK Connected”. Otwiera to przed użytkownikiem szereg dodatkowych funkcji, takich jak: dziennik nurkowy, dający możliwość zapisu danych dotyczących czasu, daty, liczby nurkowań oraz lokalizacji, a także tryb pływów umożliwiający sprawdzenie aktualnych danych dla różnych popularnych lokalizacji oraz wprowadzanie nowych punktów. Poza typowo nurkowymi funkcjami, które umożliwia komunikacja Bluetooth, istnieje także możliwość automatycznej regulacji czasu, ustawiania drugiej strefy czasowej, alarmu, timera czy wyszukiwania telefonu z pozycji zegarka.

Bezel GWF-A1000-1A2DR ma bardzo masywny i wyrazisty charakter. Składa się on z dwóch warstw - stalowego rdzenia oraz czarnych, wykonanych z materiału syntetycznego wzmocnień. Z lewej strony umieszczono duży napis “FROGMAN” wypełniony białym lakierem, a pozostałe oznaczenia, naniesione na stalową powierzchnię zyskały czarny kolor. Kolejnym charakterystycznym elementem jest koronka z mocno frezowaną krawędzią, dzięki czemu, bez większych problemów, można jej używać również w rękawiczkach. W celu ochrony zegarka przed wodą napierającą pod dużym ciśnieniem, koronkę osadzono na gwintowanym kołnierzu, co umożliwia jej ścisłe dokręcenie do koperty. Po bokach koperty umieszczono łącznie cztery przyciski, po dwa na stronę. Je również zabezpieczono przed wodą, wykorzystując w tym celu dodatkowe uszczelki. Przyciski mają odmienne kształty i wykonane są z różnych materiałów, przez co patrząc pod różnym kątem na kopertę zegarka, można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z dwoma różnymi modelami.

Z tyłu koperty GWF-A1000 umieszczono wizerunek żaby. Motyw ten pojawia się na deklach Frogman’ów od samego początku powstania tej linii. W tej wersji płaz trzyma w swych rękach coś na kształt pioruna, jest to jednak wskazówka minutowa z grotem strzały. Wizerunek ten ma za zadanie podkreślić wyjątkowość tego modelu jako pierwszego w historii, w pełni analogowego Frogmana.

Pasek zegarka wykonano z fluoroelastomeru, czyli syntetycznego kauczuku na bazie fluorowęglowodorów. Zapewnia on wytrzymałość mechaniczną oraz sprężystość, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do nadgarstka i jest wygodny w noszeniu. Jest on również odporny na przebarwienia i hydrolizę. Zaopatrzono go w masywną klamrę wykonaną ze stali szlachetnej. Warto zauważyć, że paski montowane w każdym Frogman’ie są dłuższe od standardowych, stosowanych w innych modelach. Przyczyna jest prosta - profesjonalne zegarki nurkowe muszą mieć możliwość wygodnego zapięcia czasomierza również na piankę do nurkowania bez dokonywania dodatkowych regulacji.

G-SHOCK GWF-A1000-1A2DR to zegarek, skrywający w sobie wyjątkowe narzędzia i właściwości. Niewątpliwie jest godnym reprezentantem rodziny Frogman’ów, których historia sięga 1993 roku. W pełni analogowy system prezentacji czasu oraz innych wskazań, w żaden sposób nie ograniczył jego użyteczności. Wręcz przeciwnie - uczynił z niego model elitarny. Ilość egzemplarzy tego wyjątkowego G-SHOCK’a jest mocno ograniczona, więc wszyscy zainteresowani powinni spieszyć się z podjęciem decyzji o jego zakupie.

Wystarczy kliknąć tutaj, aby przejść bezpośrednio do naszego sklepu online.

Sprawdź G-SHOCK FROGMAN

Powiązane produkty