Bulova to marka zegarmistrzowska z olbrzymimi tradycjami i historią sięgającą 1875 roku. Firma ta, jako pierwsza na świecie wprowadziła standaryzację procesów produkcyjnych w przemyśle zegarkowym. Znacząco poprawiło to dostępność części zamiennych, które w celu wymiany nie musiały już być wykonywane ręcznie przez mistrzów rzemiosła. Na przestrzeni kolejnych lat firma wprowadzała wiele innowacyjnych patentów oraz była prekursorem działań marketingowych na masową skalę. Jednym z “kamieni milowych” Bulovy, było wprowadzenie w 1960 roku pierwszego na świecie zegarka elektronicznego o nazwie Accutron. Wykorzystano w nim oscylator kamertonowy, który pozwolił na osiągnięcie oszałamiającej jak na tamte czasy dokładności odmierzania czasu wynoszącej +/- 2 sekundy na dobę. To właśnie dlatego w logo firmy znalazł się kamerton.

  

O historii Bulovy można by napisać niejedno opracowanie. Podobnie jest z bardzo szeroką ofertą marki, którą w całości znajdziecie na naszej stronie internetowej. W tym materiale chciałbym skupić się jednak wyłącznie na przedstawicielach konkretnej kolekcji. Zupełnie nowej grupie zegarków wyposażonych w mechanizm z automatycznym naciągiem - Bulova Wilton.

Kolekcja Wilton wyróżnia się spośród pozostałych modeli marki Bulova wyposażonych w mechanizm automatyczny, które ukazały się w ostatnich latach. Nie posiada ona bowiem rozwiązania w postaci tzw. “otwartego serca” lub szkieletowej tarczy, co pozwoliłoby na obserwację części lub całego mechanizmu od frontu. Wyjątek od tej reguły stanowi model Oceanographer, czyli popularny "Devil Diver", w którym również zastosowano pełny cyferblat, wzorując się na modelu z lat 70-tych ubiegłego stulecia.

Dzięki zaniechaniu przez producenta zastosowania w/w rozwiązań mamy możliwość podziwiania przepięknej tarczy, która niewątpliwie jest jedną z najmocniejszych stron kolekcji Bulova Wilton. Do jej ozdobienia posłużono się precyzyjnie wykonanym giloszowaniem w postaci promieniście rozchodzących się łuków. Ich ułożenie podzieliło cyferblat na dwanaście obszarów, po jednym dla każdej z godzin. Symetryczny układ zdobień sprawia, że światło odbite od tarczy zegarka tworzy przepiękny efekt przywodzący na myśl obraz widziany w kalejdoskopie. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w żadnym stopniu nie utrudnia on odczytu wskazań.

W centralnym punkcie tarczy umieszczono na jednej osi trzy wskazówki - godzinową i minutową, których wnętrze wypełniono masą fluorescencyjną oraz delikatny, cienki sekundnik z niewielką przeciwwagą. Ich prosty i minimalistyczny kształt doskonale współgra  pozostałymi elementami cyferblatu. 

Na godzinie 12 umiejscowiono wskaźnik rezerwy chodu. Prezentuje on w trybie rzeczywistym czas pozostały do całkowitego wytracenia energii zgromadzonej na sprężynie naciągowej, czego konsekwencją będzie zatrzymanie zegarka. Wskazanie odbywa się za pośrednictwem niewielkiego ramienia oraz skali godzinowej w postaci łuku. W centrum tej nietypowej subtarczy w kształcie wachlarza znalazło się charakterystyczne logo producenta w postaci wspomnianego we wstępie kamertonu wraz z nazwą marki, które naniesiono przy użyciu precyzyjnego tampodruku.

Po przeciwnej stronie tarczy, na godzinie 6, ulokowano subtarczę z pojedynczą wskazówką prezentującą czas w trybie 24-godzinnym. Jej położenie jest zsynchronizowane ze wskazaniami prezentowanymi przez ramiona główne. Na obrzeżu subtarczy naniesiono arabskie oznaczenia godzin parzystych w kolorze białym, które przedzielono delikatnymi separatorami odpowiadającymi wartościom nieparzystym. Całość otoczono delikatną ramką.

Na godzinie 9 umieszczono subtarczę, na której wskazywany jest dzień tygodnia. Jej cechy i proporcje są identyczne jak w przypadku wcześniej opisanego wskaźnika. Do oznaczeń konkretnego dnia użyto 3-literowych anglojęzycznych skrótów.

Po prawej stronie cyferblatu znalazło się ciekawie rozwiązane okno datownika. Wycięcie w tarczy obejmuje bowiem trzy następujące po sobie dni, a okno wyszczególnione za pomocą ramki w kolorze wskazówek i indeksów umieszczono w jego centrum. Niby nic nadzwyczajnego, ale nie dość, że wygląda nietuzinkowo, to na dodatek, wraz z informacjami nadrukowanymi obok, tworzy wspólny obszar stanowiący optyczną przeciwwagę dla wskaźnika na godzinie 9. Dzięki temu projektantom udało się uzyskać symetryczny układ cyferblatu.

Przy krawędzi tarczy umieszczono ręcznie nakładane stalowe indeksy w formacie rzymskim. Wyjątek stanowią godziny 3, 6, 9 i 12, w których z uwagi na brak miejsca wynikający z bliskiej odległości dodatkowych elementów na cyferblacie, wykorzystano krótsze, uniwersalne znaczniki. Udało się w ten sposób zgrabnie oznaczyć każdą z godzin. 

Na kołnierzu okalającym tarczę, pochylonym pod kątem około 45 stopni, naniesiono delikatną, a zarazem bardzo precyzyjnie wykonaną podziałkę sekundową. Indeksy na wysokości pełnych godzin zaakcentowano nieco większymi elementami. 

Tarcza zegarków Bulova Wilton robi kolosalne wrażenie. Jakość jej wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Układ wszystkich elementów cyferblatu został skrupulatnie przemyślany zarówno pod kątem ich rozmieszczenia, jak i doboru odpowiednich proporcji. Efektem jest bardzo zgrabna, elegancka tarcza ciesząca oko oraz pozwalająca bez problemu dokonać odczytu godziny, jak i pozostałych wskazań.

Opisywane zegarki wyposażono w japoński mechanizm z naciągiem automatycznym marki Miyota, kaliber 9110. Werk ten, z uwagi na jakość wykonania, dodatkowe kompilacje oraz dokładność i stabilność chodu, należy do serii Premium. Pracuje on z częstotliwością 28800 wahnięć balansu na godzinę. Łożyskowany jest za pośrednictwem 26 syntetycznych rabinów, a rezerwa chodu sięga 40tu godzin. Dokładność odmierzania czasu mieści się w przedziale -10 do +30 sekund na dobę. Oczywiście są to dopuszczalne wychylenia maksymalne. Modele, które miałem możliwość testować, wykazywały odchyłkę w granicach od +4 do +8 sekund na dobę.

W mechanizmach, które znajdują się w zegarkach Bulova Wilton zastosowano rozwiązanie nazywane “stop-sekundą”. Daje ono możliwość zatrzymania ich pracy po wysunięciu koronki na drugi stopień. Bardzo ułatwia to dokładne ustawienie zegarka, dając możliwość jego synchronizacji np. z ekstremalnie dokładnym zegarem atomowym, którego wskazania można bez problemu znaleźć w internecie. Dzięki temu możemy w łatwy sposób określić dokładność chodu zegarka i kontrolować jego pracę.

Poza automatycznym naciągiem, który jest właściwie bezobsługowy i pozwala cieszyć się pracującym zegarkiem jedynie pod warunkiem jego ciągłego noszenia na ręku, kaliber 9110 posiada także możliwość dokręcania poprzez obroty koronką. Znacząco ułatwia to uruchomienie zegarka po jego zatrzymaniu wynikającym z pełnego rozprężenia sprężyny naciągowej. Dodatkowo, naciąg ręczny, pozwala także na utrzymanie pracy czasomierza bez konieczności jego noszenia, np. kiedy przez dłuższy czas przechowywany jest w pudełku. W takiej sytuacji wystarczy wykonać kilkanaście obrotów koronką dziennie, co zapobiegnie zatrzymaniu się zegarka. Nieoceniony w takiej sytuacji staje się wskaźnik rezerwy chodu, pozwalający na kontrolowanie nagromadzonej energii.

Mechanizm wykorzystany w kolekcji Bulova Wilton, posiada jeszcze jedno udogodnienie. Dotyczy ono ustawienia rozbudowanego datownika prezentującego zarówno dni miesiąca, jak i tygodnia. Bardzo często w tego typu kalendarzach, dzień miesiąca ustawia się na pierwszym wysunięciu koronki, poprzez jej obrót, a dzień tygodnia wymaga obracania wskazówkami po tarczy do momentu, w którym datownik przeskoczy na odpowiednie miejsce. W kalibrze 9110 datę ustawia się dużo prościej. Kręcąc wysuniętą na pierwszy stopień koronką w prawo zmieniamy dzień miesiąca, a w lewo - dzień tygodnia. Rozwiązanie to znacząco skraca czas ustawienia kalendarza.

Zegarki Bulova Wilton wyposażono w koperty o klasycznym, ponadczasowym kształcie. Wykonano je ze stali szlachetnej, którą wykończono za pomocą polerowania na wysoki połysk oraz szczotkowaniem wybranych obszarów. Jakość obróbki materiału stoi w tym wypadku na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą ostre przejścia między dwiema formami wykończenia. Koperty mają średnicę 43 mm, bez uwzględnienia koronki. Ich grubość, mimo mechanizmu z rozbudowanym kalendarzem oraz wskaźnikiem rezerwy chodu, nie należy do największych i wynosi 13 mm. Odległość pomiędzy krańcami uszu równa jest 48,7 mm, natomiast ich rozstaw, który warunkuje szerokość osadzonego paska to 22 mm. Powyższe wymiary pod każdym względem mieszczą się w ramach obowiązujących w dzisiejszych czasach standardów, dzięki czemu zegarek bardzo dobrze układa się na każdym nadgarstku - również moim, mającym obwód 18,5 cm.

W zegarkach Bulova Wilton wykorzystano bardzo odporne na zarysowania szkło szafirowe o lekko sferycznym profilu. W celu poprawy widoczności wskazań, pokryto je warstwą antyrefleksyjną, nadającą mu lekko-niebieską poświatę. W efekcie odbite od jego tafli światło jest rozpraszane, dając możliwość bezproblemowego odczytu godziny w warunkach silnego nasłonecznienia lub w miejscach z wieloma silnymi źródłami światła.

Wodoszczelność w modelach z serii Wilton wynosi 3 atmosfery, co wg mnie stanowi najsłabszy punkt tych zegarków. Oczywiście klasa na tym poziomie jest w stu procentach wystarczająca dla tego typu zegarków, ponieważ pozwala na zachlapania powstałe wskutek mycia rąk lub przebywania na deszczu. Ja jednak oczekiwałbym w tym wypadku na minimum 5 atmosfer, które pozwoliłoby bez obaw zanurzyć zegarek pod taflą wody.

W skład kolekcji Bulova Wilton wchodzą łącznie trzy modele. Różnią się one między sobą kolorem cyferblatu, indeksów, wskazówek i paska. Model z niebieską tarczą, o referencji 96C142 oraz srebrną (ref. 96C141) wyposażono w stalowe indeksy oraz czarny skórzany pasek. Wersja z popielatym cyferblatem, o referencji 96C143, zyskała znaczniki i wskazówki w kolorze różowego złota oraz pasek w kolorze tarczy. We wszystkich modelach zastosowano paski z eleganckim zapięciem motylkowym.

Nowa kolekcja Bulova Wilton stanowi niezwykle ciekawą propozycję dla mężczyzn ceniących sobie wysoką jakość oraz niebanalny styl połączony z funkcjonalnością. Przepiękne tarcze, mechanizm automatyczny z dodatkowymi komplikacjami, szyk i elegancja - to cechy wyróżniające kolekcję Wilton spośród innych. Szukając dobrego zegarka warto przyjrzeć się bliżej tym właśnie modelom. Wszystkie dostępne są naszej stronie internetowej, gdzie oprócz nich znajdziecie wiele więcej interesujących czasomierzy.

Wybierz swój kolor:

  

Powiązane produkty