Strona Timetrend.pl oferuje niezwykle szeroki wachlarz modeli zegarków zarówno pod względem stylistyki, rodzaju mechanizmu, czy ceny. Biorąc pod uwagę powyższe kategorie, postanowiłem sięgnąć na sam szczyt. Tym razem zaprezentuję Wam zegarek z o nieprzeciętnym designe, wyjątkowym mechanizmie i ekstremalnie wysokiej jakości wykonania. Model reprezentujący najbardziej prestiżową kolekcję Seiko, nazwaną na cześć pierwszego na świecie naręcznego zegarka wyposażonego w mechanizm kwarcowy - Astron GPS Solar o referencji SSH006. Prawdziwy “top of the top” w ofercie sieci Time Trend oraz sklepu internetowego Timetrend.pl

Seiko Astron SSH006 review - dial

Prezentowany model wyposażono w nową generację mechanizmu sterowanego przy pomocy GPS, kaliber 5X53. Posiada on dodatkową komplikację w postaci wskazań drugiego czasu - Dual-Time. Dzięki temu będąc, np. w podróży do odległych zakątków świata, wiemy jaki czas panuje w naszych rodzinnych stronach lub jeśli mamy przyjaciół “rozsianych” po świecie, możemy ustawić ich czas miejscowy na dolnej subtarczy, co pozwoli nam uniknąć kontaktu o niewłaściwej porze, np. w środku nocy.

Seria 5X zyskała wiele usprawnień konstrukcyjnych względem poprzedniej generacji - 8X. Przede wszystkim każdą ze wskazówek, osadzonych na osi centralnej, porusza osobny silnik krokowy, co pozwala na ich niezależny ruch względem siebie. Dzięki temu korekta wskazań lub zmiana strefy czasowej wykonywana jest znacznie krócej. Każde ramię obiera najkrótszą drogę do celu, przez co często wskazówki poruszają się w różnych kierunkach. Przykładowo - zmiana strefy czasowej z australijskiej na środkowoeuropejską w mechanizmach Seiko Astron poprzedniego typu trwała około 30 sekund, a w serii 5X operacja zajmuje nie dłużej niż 3 sekundy. Skrócenie czasu o 90% to fenomenalny wynik.

Seiko Astron SSH006 case and dial, recenzja

Obserwacja ustawiającego się na właściwą godzinę Astrona to niezwykle ciekawe doświadczenie. Ruch ramion jest szybki i płynny. Po ustawieniu wskazówek głównych następuje korekta tarczy dolnej, której ramiona poruszają się jeszcze szybciej. Widok robi kolosalne wrażenie i jest dowodem najwyższego zaawansowania inżynieryjnego serii 5X.

Kolejną ważną zmianą w konstrukcji nowego kalibru, jaką wykonali projektanci Seiko, jest wbudowanie akumulatora zasilającego cały układ w kopertę. Pozwoliło to na zmniejszenie gabarytów zegarka, który aktualnie jest najmniejszym na świecie modelem wyposażonym w moduł GPS i zasilanym jedynie za pomocą energii światła. Mniejsze rozmiary sprawiają, że zegarek układa się świetnie na nadgarstku.

Dla poprawnego działania komunikacji z satelitami GPS niezwykle ważna jest antena i jej lokalizacja. W serii 5X, podobnie jak we wcześniejszej generacji, została ona umieszczona w ceramicznej lunecie. Dzięki temu zabiegowi zaoszczędzono miejsce wewnątrz koperty i jednocześnie maksymalnie zwiększono wydajność anteny, bowiem ma ona dużą powierzchnię i jest wysunięta ponad wszystkie inne elementy zegarka, przez co odbiór sygnału jest łatwiejszy i szybszy.

Komunikacja zegarka z satelitami GPS sprawia, że jest on niemalże bezobsługowy, a dokładność wskazywanego przez niego czasu jest najwyższa z możliwych i wręcz nieprawdopodobna, bowiem odchyłka wynosi zaledwie +/- 1 sekundę na 100.000 lat. Z taką dokładnością działają zegary atomowe, które znajdują się w każdej satelicie. To właśnie od nich zegarek pobiera wzorzec czasu i dokonuje korekty własnych wskazań. W przypadku braku komunikacji z satelitą, mechanizm Seiko Astron utrzymuje dokładność odmierzania czasu właściwy dla werków kwarcowych, czyli +/- 15 sekund na miesiąc.

Zegarek skonstruowany jest tak, aby raz na dobę wykonać próbę synchronizacji czasu. Odbywa się o tej samej porze, o której wykonano ostatnią zakończoną sukcesem operację. W przypadku braku powodzenia, synchronizację można wymusić ręcznie o dowolnej porze. Do kalibracji czasu, wystarczy kontakt wyłącznie z jednym satelitą, natomiast do wykrycia strefy czasowej, w której znajduje się zegarek, konieczne jest nawiązanie łączności z minimum trzema jednostkami krążącymi wokół naszej planety. Należy też pamiętać, aby stworzyć dogodne warunki do komunikacji czasomierza z satelitami. Mam tutaj na myśli otwartą przestrzeń, wolną od wysokich zabudowań, które mogłyby zasłaniać niebo oraz względny brak zachmurzenia. Niemożliwe jest nawiązanie połączenia pomiędzy zegarkiem i satelitą w trakcie pobytu w zamkniętym pomieszczeniu bez okien, jak parking podziemny, czy galeria handlowa.

Chciałbym zwrócić też uwagę, że mechanizm Seiko Astron GPS Solar pracuje wyłącznie dzięki energii generowanej przez ogniwa fotowoltaiczne zatopione w tarczy zegarka. Inżynierom Seiko udało się maksymalnie wykorzystać wydajność tego układu oraz ograniczyć do niezbędnego minimum pobór mocy przez wszystkie podzespoły, przede wszystkim odbiornik GPS. Dzięki temu zegarek po pełnym naładowaniu akumulatora jest w stanie pracować nieprzerwanie przez pół roku bez konieczności doładowywania. Natomiast dzięki funkcji oszczędzania energii, w trakcie której wszystkie wskazówki zostają zatrzymane, a czas odmierzany jest wyłącznie w pamięci procesora, rezerwa chodu wzrasta aż do 2 lat - naprawdę fenomenalny wynik!

Sporo tych informacji dotyczących mechanizmu, ale nowy kaliber 5X jest naprawdę wyjątkowy, więc nie mogłem pominąć żadnej z nich. W dalszej części chciałbym skupić się na sferze wizualnej zegarka, bowiem w tej kwestii nowy SSH006 ma równie dużo do zaoferowania.

Koperta recenzowanego modelu wykonana jest z tytanu i ceramiki. Jej średnica wynosi 42,9 mm i jest o ponad 2 mm mniejsza w stosunku do poprzednich wersji wyposażonych w mechanizm starszego typu - 8X. Takie gabaryty sprawiają, że zegarek jeszcze lepiej układa się na nadgarstku. Jego delikatnie wyprowadzone w dół uszy oraz pasek posiadający wewnętrzny rdzeń układający go pod odpowiednim kątem sprawiają, że zegarek bardzo dobrze oplata nadgarstek, nie pozostawiając pustych przestrzeni. 

Dzięki bliższemu spojrzeniu na poszczególne detale, dostrzec można niezwykły kunszt i bardzo wysoką jakość wykonania. Ostre krawędzie stalowych indeksów idealnie załamują światło pod różnym kątem. Swoim kształtem przypominają one fazowane ostrze dłuta. Na ich krawędziach od strony zewnętrznej umieszczono okrągłe punkty wykonane z masy świecącej LumiBrite. Tej samej substancji użyto do wypełnienia wskazówki godzinowej i minutowej. Dzięki temu, po uprzednim naświetleniu tarczy, możliwy jest odczyt godziny po zapadnięciu zmroku, również w zupełnych ciemnościach.

Patrząc na Seiko SSH006 można odnieść wrażenie, że wyposażono go w komplikację chronografu. Wskazują na to dodatkowe subtarcze na cyferblacie, rozmieszczone w układzie “V” oraz przyciski przy koronce, zlokalizowane na godzinie 2 i 4. Pozory jednak często mylą, podobnie z resztą, jak w tym przypadku. Dodatkowe tarcze pełnią w tym modelu zupełnie inną rolę niż stoper. Lewa ma kilka funkcji - przede wszystkim odpowiada za wskazanie aktualnego stanu naładowania akumulatora, sygnalizuje też wprowadzenie zegarka w tryb samolotowy oraz pozwala ustawić czas letni, bądź zimowy. Dolna tarcza prezentuje czas innej strefy czasowej, którą można ustawić wedle uznania, wybierając na przykład strefę domową w trakcie podróży. Po prawej stronie cyferblatu zlokalizowano dwie subtarcze - większa, ułożona symetrycznie względem lewej strony, prezentuje aktualny dzień tygodnia, natomiast mniejsza, zlokalizowana nieco niżej odpowiada za wskazanie czasu przed i po południu, czyli AM/PM. Mimo wielu elementów umieszczonych na cyferblacie wszystko jest klarowne i czytelne, co jest efektem przemyślanej konstrukcji oraz idealnie wyważonym proporcjom.

Tarcza została osłonięta szkłem szafirowym z powłoką super-clear, która pomaga utrzymać wysoką przejrzystość. Dzięki temu ładowanie akumulatora za pośrednictwem ogniw fotowoltaicznych jest bardziej efektywne. Wokół tarczy, na czarnej, ceramicznej lunecie wygrawerowano skróty miast przypisanych do poszczególnych stref czasowych wraz z różnicą godzinową od czasu uniwersalnego UTC. Oznaczenia są bardzo delikatne, a zarazem przejrzyste i czytelne. Luneta, poza swoją funkcjonalnością, nadaje jednocześnie całemu zegarkowi bardziej sportowy, rasowy wygląd. Jej czarna powłoka doskonale zgrywa się z resztą detali, przełamując dominujący na kopercie kolor różowego złota.

Prezentowany model posiada wodoszczelność na poziomie 10 atmosfer. Dzięki temu można korzystać z niego w trakcie większości aktywności związanych z wodą, jak pływanie, nurkowanie swobodne, czy skakanie do wody. Dużym atutem w tym wypadku jest silikonowy pasek, który jest dużo wygodniejszy w noszeniu podczas tego typu czynności. SSH006 to aktualnie jedyny reprezentant kolekcji Astron z mechanizmem 5X, który zestawiono z paskiem. Pozostałe modele, czyli SSH001, który miał na ręku Novak Djokovic podczas ceremonii wręczenia mu pucharu za zwycięstwo w Wimbledonie 2019, SSH003, SSH009 i SSH011 wyposażono w bransolety wykonane z tytanu. Jako zapięcie w recenzowanym modelu zastosowano jednostronny “motylek” w kolorze czarnym, wykonany ze stali szlachetnej. Wyposażono go dodatkowo w przyciski zabezpieczające, które uniemożliwiają przypadkowe rozpięcie. Jest to niezwykle trwałe i niezawodne rozwiązanie, a przy tym bardzo wygodne w użytkowaniu.

Stylistyka recenzowanego modelu Seiko Astron zachowana jest w konwencji mocno sportowej. Wskazuje na to charakterystyka tarczy i umieszczonych na niej elementów oraz silikonowy pasek. Bardzo przemawia do mnie ta stylistyka. Wysoka jakość wykonania, użyte materiały oraz ich kolorystyka, a także mniejsze wymiary koperty w stosunku do poprzedniej wersji sprawiają, że SSH006 bez wahania połączyłbym z ubiorem formalnym, czy wręcz eleganckim. Tak zacny i doskonale wykonany zegarek idealnie odnajdzie się w każdym zestawieniu.

Nowy Seiko Astron GPS Solar SSH006, to zegarek dopieszczony w każdym szczególe. Oferuje on niezwykle wiele w zakresie technologii, mam tutaj na myśli dopracowany do perfekcji mechanizm z rodziny 5X oraz wysoką jakość wykonania wszelkich detali z użyciem najlepszych materiałów, takich jak tytan i ceramika. Łącząc wszystkie elementy w harmonijną całość, firma Seiko po raz kolejny potwierdziła niebywały kunszt rzemiosła oraz poziom zaawansowania technologicznego swojej manufaktury.

   

Powiązane produkty