W niniejszym opracowaniu opowiem nieco więcej o niezwykłym zegarku, który miałem przyjemność testować. Został on stworzony przez Seiko - producenta, którego darzę dużym szacunkiem i sympatią z uwagi na olbrzymi wkład w sztukę zegarmistrzostwa oraz wysoką jakość produkowanych czasomierzy. Bohaterem tej recenzji jest Seiko SSA397J1, należący do serii “Presage”.

Zegarek posiada bardzo klasyczną budowę koperty z gładko wykończoną lunetą oraz delikatnymi uszami. Klasyka jest zawsze na czasie, stąd styl tego modelu z pewnością przypadnie do gustu wielu fanom zegarków.

Przyznam szczerze, że początkowo dosyć sceptycznie podchodziłem do wymiarów koperty, której średnica wynosi 42 mm. Sprawia to wrażenie dużej wartości jak na elegancki zegarek do garnituru, jednakże na żywo okazuje się, że zegarek leży bardzo wygodnie na nadgarstku i nie ma problemu ze schowaniem się pod mankietem koszuli. Dzięki bardzo dobrze wyprofilowanym uszom zegarek leży świetnie nawet na dosyć szczupłym nadgarstku, który w moim przypadku ma około 17 cm obwodu.

Stosunkowo duża grubość koperty wynosząca 14,1 mm, w zestawieniu ze średnicą tworzy bardzo proporcjonalne zestawienie. Cała budowa koperty została bardzo starannie zaprojektowana. Konstruktorom udało się nadać jej ciekawy charakter przy jednoczesnym zachowaniu klasycznego stylu. Zastosowanie bardzo delikatnie zakrzywionego szkła szafirowego pomogło optyczne zniwelować grubość zegarka. Dodatkowo, niezwykle gładkie przejście pomiędzy lunetą, a kopertą pozwala zegarkowi bez większych problemów skryć się pod mankietem koszuli. Całość jest niezwykle zgrabna i ma wyjątkowy urok, którego próżno szukać w innych markach.

Tarcza Seiko SSA397J1 to niewątpliwie jedna z jego najmocniejszych stron. Wyróżnia się ona na tle innych egzemplarzy wchodzących w skład kolekcji “Presage”, w których najczęściej można spotkać zdobienia cyferblatu w postaci promieni wychodzących z jego punktu centralnego lub jednolitych kolorów. Na tarczy Seiko SSA397J1 naniesiono precyzyjny, ozdobny wzór sprawiający wrażenie jakby została ona porośnięta drobnym mchem. To jakby zamknąć “kawałek lasu” wewnątrz koperty zegarka i mieć ją tylko dla siebie - na wyłączność. Niezwykle ciekawy efekt, od którego wywodzi się potoczna nazwa tego modelu - “Moss Green”, która w języku angielskim oznacza zieleń mchu.

W centralnej części tarczy umieszczono cztery wskazówki. Ramiona wskazujące godzinę i minuty zyskały kształt przypominający smukłe liście. Jakość i precyzja ich wykonania stoją na najwyższym poziomie, co zostało dodatkowo podkreślone poprzez zagięcie wskazówki minutowej i sekundowej w dół. Na szczycie osi, na którą nabito wskazówki centralne, znalazł się sekundnik, który wydaje się nie wyróżniać niczym szczególnym, dopóki nie spojrzymy na niego od boku i nie zobaczymy precyzji z jaką został wykonany. Najbliżej tarczy znalazła się prosta wskazówka w kolorze złota zakończona grotem. Prezentuje ona rezerwę chodu mechanizmu, czyli czas jaki pozostał do pełnego rozładowania energii nagromadzonej na sprężynie naciągowej, co w konsekwencji doprowadzi do zatrzymania mechanizmu. Wskazanie prezentowane jest na dodatkowej skali w kształcie łuku, wkomponowanej pomiędzy indeksy na godzinie 12 i 4.

Ponad osią wskazówek znalazło się ręcznie nałożone logo marki oraz nadruk z nazwą kolekcji i informacją dotyczącą rodzaju zastosowanego napędu.  Poniżej osi centralnej umieszczono datownik w postaci subtarczy z małą ciemnoniebieską wskazówką. Wokół niej, na wysuniętym w górę kołnierzu, znalazła się skala z dniami miesiąca. Wnętrze pokryto delikatnym wzorem w kształcie pierścieni rozchodzących się ze środka.

Ręcznie nakładane indeksy każdej godziny zostały wykonane z ta samą pieczołowitością, co wskazówki. Precyzja i czystość każdego frezowania naprawdę robi wrażenie, tym bardziej, że na szczycie każdego indeksu znalazła się ta sama faktura, co na tarczy. Na obrzeżu tarczy zlokalizowano oznaczoną delikatnymi kropkami skalę sekundową.

Koronkę o klasycznym, prostym kształcie ozdobiono grawerunkiem w postaci litery “S” umieszczonym na jej szczycie. Głębokie frezowania wzdłużne znacząco zwiększają wygodę operowania manualnego w trakcie ustawiania oraz nakręcania mechanizmu. W trakcie testowania zegarka nie odczuwałem żadnego dyskomfortu związanego z ocieraniem się lub wbijaniem koronki w śródręcze. Jest to niewątpliwie efekt przemyślanej konstrukcji i wysokiej jakości wykończenia tego elementu oraz poprawnie wyregulowanej bransolety.

Bransoletę recenzowanego modelu wykonano - podobnie jak kopertę - ze stali szlachetnej. Jej pełne ogniwa zostały podzielone na mniejsze sekcje, które zostały naprzemiennie wypolerowane oraz zmatowione (wyszczotkowane). Uzyskano w ten sposób ciekawy efekt nadający bardzo wyrafinowany i szykowny wygląd. Ogniwa spięto ze sobą przy użyciu pinów osadzonych w otworach za pomocą niewielkich tulei. W bransolecie zastosowano delikatne, dwustronne zapięcie motylkowe. Po jego zamknięciu jest ono praktycznie niewidoczne, a dwie strony bransolety niemalże stają się jednością. Przy połączeniu bransolety z kopertą wykorzystano dedykowane maskownice w celu wyeliminowania pustych przestrzeni. Całość wygląda bardzo solidnie. Jakość spasowania elementów jest na wysokim poziomie, a luzy są minimalne. Bransoleta ładnie układa się na nadgarstku dzięki szerokiemu zakresowi ruchów każdego z ogniw. Wszystkie krawędzie są ostre i starannie wykończone.

Zegarek wyposażono w manufakturowy mechanizm z naciągiem automatycznym, kaliber 4R57. Pracuje on z częstotliwością 21600 wahnięć balansu na godzinę. Najważniejsze ruchome elementy zostały w nim ułożyskowane za pośrednictwem 29 syntetycznych rubinów, co chroni je przed zbyt szybkim zużyciem. Rezerwa chodu mechanizmu Seiko 4R57 wynosi 41 godzin. Wynik ten w zupełności wystarcza do noszenia wyposażonego w niego zegarka naprzemiennie z innymi modelami, które posiadamy w swojej kolekcji. Ilość energii zgromadzonej na sprężynie naciągowej prezentowana jest za pośrednictwem dodatkowej komplikacji mechanizmu w postaci wskaźnika rezerwy chodu. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad naciągiem, a w razie konieczności możliwość dokręcenia mechanizmu przy użyciu koronki.

Kaliber 4R57 posiada również tzw. "stop sekundę", czyli rozwiązanie konstrukcyjne pozwalające na natychmiastowe zatrzymanie pracy mechanizmu poprzez wysunięcie koronki na drugi stopień. Umożliwia to bardzo precyzyjne ustawienie zegarka poprzez synchronizację jego pracy z czasem wzorcowym, prezentowanym przez inny zegarek lub np. zegar atomowy.

Skoro jesteśmy przy temacie precyzji odmierzania czasu, należy wspomnieć, że deklarowana przez producenta odchyłka pracy mechanizmu 4R57 mieści się w przedziale +45/-35 sekund na dobę. Jest to oczywiście wychylenie maksymalne, które w rzeczywistości jest zazwyczaj dużo mniejsze.

Model, który miałem przyjemność testować na potrzeby niniejszej recenzji wykazywał odchylenie na poziomie +8 sekund na dobę. Stosunkowo niewielka odchyłka wskazań jest wynikiem warunków, w których zegarek był użytkowany - unikanie wstrząsów i uderzeń, brak oddziaływania pól elektromagnetycznych oraz mała amplituda dobowa temperatury, nieprzekraczajaca 5°C.

Nie bez znaczenia dla precyzji chodu jest także ilość nagromadzonej energii na sprężynie, bowiem przy słabym naciągu odchylenie wskazań może być znacznie większe. Ja starałem się utrzymywać naciąg sprężyny na poziomie nie niższym niż ¾ jej możliwość. Nieoceniony okazał się w tym wypadku wskaźnik rezerwy chodu.

Seiko SSA397J1 to niezwykle ciekawy model, który za stosunkowo niewielkie pieniądze oferuje bardzo wysoki standard wykonania detali oraz mechanizm in-house. Wiele aspektów, takich jak tarcza, jakość wykonania i kolorystyka nadają mu wyjątkowości. Sprawia to, że SSA397J1 to model obok którego ciężko przejść obojętnie. Z pewnością znajdzie on uznanie wśród fanów zegarków ceniących wysoką jakość oraz oryginalny styl.

    

Specyfikacja:

MECHANIZM

Producent: Seiko

Kaliber: 4R57

Typ naciągu: automatyczny z możliwością dokręcania koronką

Częstotliwość pracy: 21600 wahnięć balansu na godzinę

Rezerwa chodu: 41 godzin

Ilość kamieni: 29

Precyzja pracy: +45/-35 sekund na dobę

Dodatkowe komplikacje: datownik, wskaźnik rezerwy chodu

Inne: stop sekunda

WYMIARY

Średnica koperty: 42 mm

Grubość koperty: 14,1 mm

Rozstaw uszu: 20 mm

Odległość między końcami uszu: 49,2 mm

Średnica szkła: 37,5 mm

Średnica lunety: 41,5 mm

Średnica koronki: 6,5 mm

Wysokość koronki: 2,8 mm

Powiązane produkty