Seiko to znana na całym świecie marka zegarmistrzowska, która rozpoczęła swoją historię w 1881 roku. Kintaro Hattori - 22-letni przedsiębiorca otworzył wtedy sklep sprzedający i naprawiający zegarki w centrum Tokio. W roku 1892 nabył on opuszczoną fabrykę i zakładając markę Seikosha rozpoczął produkcję zegarów ściennych. Już po trzech latach firma ta rozpoczęła produkcję zegarków kieszonkowych. W tamtym okresie zegarki naręczne były niesłychanie rzadkie i niedostępne do kupienia w Japonii. Pan Hattori zobaczył w tym okazję i w 1913 roku światło dzienne ujrzał pierwszy produkowany w Japonii zegarek naręczny z charakterystycznym czerwonym indeksem na godzinie 12 - słynny Laurel.

Założyciel marki doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że stosując takie same rozwiązania jak konkurencja nigdy nie zyska nad nią przewagi. Z tego powodu podjęto decyzję o uniezależnieniu się od zewnętrznych dostawców nie tylko pod względem części do zegarków, ale też narzędzi i maszyn wykorzystywanych do ich produkcji. Producent chwali się tym podejściem aż do dnia dzisiejszego, dzięki czemu wielu klientów pozostaje mu wiernym.

Podczas Pierwszej Wojny Światowej firma wyprodukowała ponad 800 tysięcy sztuk swoich produktów, co było imponującym wynikiem jak na tamte czasy. Niestety po trzęsieniu ziemi w 1923 roku biuro oraz fabryka Pana Kintaro zostały zniszczone. Oprócz samych budynków ogień strawił również 1500 zegarków należących do klientów. Firma postanowiła zrewanżować się poszkodowanym klientom i pierwsze 1500 zegarków powstałych w nowej fabryce zostało do niech bezpłatnie wysłanych. Właśnie dzięki takiej trosce o klienta firma znana od 1924 roku pod nazwą Seiko zyskała ogromne uznanie i renomę.

Podczas Drugiej Wojny Światowej produkcja zegarków musiała zostać mocno ograniczona ze względu na dużą ilość rządowych zamówień. Niestety w wyniku bombardowań w 1945 roku główna fabryka została ponownie zniszczona, co zmusiło Pana Hattori do drugiego już odbudowania swojej firmy. Produkcję odnowiono w 1946 roku i szybko odzyskano pozycję lidera na rodzimym rynku. Nowe produkty zaczęły pojawiać się bardzo często ze względu na rywalizację prowadzoną między główną fabryką, a fabryką zlokalizowaną w Suwa. Pozwoliło to już w 1955 roku wyprodukować pierwszy japoński zegarek z naciągiem automatycznym.

Swoją rozpoznawalność, innowacyjność i precyzję w produkcji Seiko zdobywało biorąc udział w licznych konkursach zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Pobudzało to postęp, zwracało uwagę na niedociągnięcia i pełniło ogromną rolę w jakości produktów dostarczanych do klientów. W 1968 roku Seiko zaczęło brać udział w konkursach organizowanych w Genewie i w ciągu 5 lat zdołało wspiąć się ze 144 miejsca na sam szczyt w kategorii producentów. W latach 60-tych powstała również współpraca między organizatorami Igrzysk Olimpijskich, a Seiko, która z czasem przeniosła się również na inne dziedziny sportu.

                                               

25 grudnia 1969 światło dzienne ujrzał pierwszy wyprodukowany przez Seiko zegarek kwarcowy. Zasada jego działania opiera się na zjawiskach, jakie zaobserwował Pierre Curie badając kryształy kwarcu w 1880 roku. Pierwsze kroki na tym polu postawiły firmy Bulova oraz Hamilton, jednakże wciąż daleko było do zegarków, które można by założyć na rękę. Rok wytężonej pracy i projektowania zajęło inżynierom Seiko zamknięcie tak skomplikowanego jak na ówczesne czasy mechanizmu w kopercie zegarka. W ten sposób powstała seria stu limitowanych zegarków nazwanych Seiko Astron. Cena była porównywalna do kwoty, jaką trzeba było zapłacić za samochód średniej klasy, jednakże był to niesamowicie ważny krok w historii zegarmistrzostwa.

Seiko Astron był bardzo ważnym zegarkiem w historii firmy. Zapoczątkował on eksplozję pomysłów, w tym ideę wyświetlania czasu innymi metodami niż za pomocą wskazówek. Rok 1975 zaowocował prezentacją pierwszego na świecie chronografu z wyświetlaczem LCD, a siedem lat później swoją premierę miał pierwszy zegarek, na ekranie którego można było oglądać telewizję. W międzyczasie producent nieustanie zdobywał zaufanie i wierność klientów podążając za ich oczekiwaniami. Dzięki takiemu podejściu producent bardzo mocno rozwinął swoją linię profesjonalnych zegarków do nurkowania, które biły kolejne rekordy oferując najpierw wodoszczelność na poziomie 600 m, a później nawet 1000 m!

Jeszcze w latach 80-tych producent zaczął myśleć przyszłościowo poszukując rozwiązań, które pozwalały by na zrezygnowanie z konieczności wymieniania baterii w zegarku. W kwietniu 1987 roku na rynek wprowadzone zostały modele Seiko AGS, które posiadały bardzo energooszczędne mechanizmy kwarcowe połączone z wydajnym systemem wytwarzania i przechowywania energii. Sukces nie nastąpił od razu, jednakże z czasem klienci przekonali się do korzyści takiego rozwiązania, a mechanizmy typu Kinetic są dostępne w sprzedaży do dnia dzisiejszego.

Powiązane produkty