Kiedy przestawiamy zegarki?

Jak co roku na koniec października zaczyna robić się głośno na temat zmiany czasu. Wszystkich zainteresowanych informujemy - już w ten weekend w nocy z soboty 26 na niedzielę 27 października cofamy nasze zegarki o godzinę, z godziny 03:00 na godzinę 02:00. W praktyce oznacza to, że wstając w niedzielę rano możemy spokojnie przestawić  zegarek i wykorzystać dodatkową godzinę snu.

Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu w Polsce praktykowana jest od okresu międzywojennego. Praktykują ją również prawie wszystkie kraje Unii Europejskiej. Pierwotnie zmiana była wprowadzona ze względów ekonomicznych - pozwalało to oszczędzać energię elektryczną wykorzystywaną do oświetlania ulic, domów oraz miejsc pracy i fabryk. W dzisiejszych czasach nie jest to problemem i zmiana jest wykonywana głównie ze względu na nasze przyzwyczajenia i samopoczucie.

Pomimo tego, że zdecydowana większość głosujących opowiada się za zniesieniem zmiany czasu Unia Europejska wstrzymuje się z wprowadzeniem zmian, ponieważ jest to wyzwanie na skalę kontynentu. Obecnie najbardziej prawdopodobnym terminem ostatniej zmiany jest marzec 2021 roku.

Jak mogę przestawić swój zegarek?

Część zegarków takich producentów jak Casio oraz Seiko wyposażona jest w technologie radiowe oraz GPS, które same dbają o to, aby zegarek zawsze wskazywał aktualną godzinę. Dla ludzi ceniących sobie klasyczne podejście instrukcja jest prosta. Wystarczy wyciągnąć delikatnie koronkę i obracając ją ustawić prawidłową godzinę. Jeśli zamiast godziny zmienia się jedynie data, to oznacza, że nasza koronka ma dwie pozycje i należy ustawić ją w tej, która odpowiada za główne wskazówki.

Podpowiadamy również jak wygląda zmiana czasu w Casio G-SHOCK. Nie jest to nic trudnego i na przykładzie sztandarowego modelu GA-100 pokażemy jak zmienić czas na zimowy. W większości modeli odbywa się to analogicznie. W najnowszych modelach Casio wyposażonych w Bluetooth wystarczy połączyć się z aplikacją w smartphonie, a czas ustawi się automatycznie.

  

  1. Zmiana czasu na letni w GA-100 zaczyna się od wciśnięcia przycisku „ADJUST” do momentu, aż cyfry na wyświetlaczu zaczną migać. 

  2. Następnie należy kilkukrotnie wcisnąć przycisk „MODE”, aż na wyświetlaczu pojawi się migająca informacja „DST OFF”.

  3. Wtedy należy już tylko wcisnąć raz przycisk „FORWARD”, aby włączyć czas letni i wyjść z edycji ustawień wciskając pojedynczo przycisk „ADJUST”.

  

Wychodząc na przeciw Państwa oczekiwaniom pomoc w zmianie czasu na letni można uzyskać w dowolnym salonie stacjonarnym TimeTrend.