Recenzja nowych modeli z kolekcji Tissot Seastar 1000 36mm

Recenzja nowych modeli z kolekcji Tissot Seastar 1000 36mm

Z pasją do sportów wodnych

Tissot to producent zegarków, który bardzo mocno związany jest ze światem sportu. Przejawia się to m.in. we współpracy z organizatorami różnych imprez i wydarzeń, w których szwajcarska marka pełni rolę głównego chronometrażysty. Do najważniejszych z nich można zaliczyć koszykarską ligę NBA, wyścig Tour de France, czy MotoGP. Silne relacje na tym polu przyczyniły się do powstania szeregu kolekcji sportowych. Jedną z nich jest linia Seastar wchodząca w skład rodziny T-SPORT, która dedykowana jest miłośnikom dyscyplin związanych z wodą.

W tym materiale mamy przyjemność zrecenzowania najnowszego reprezentanta linii Tissot Seastar z niespotykaną do tej pory kopertą o średnicy 36 mm. Model dostępny w trzech wersjach kolorystycznych, dlatego pokusiliśmy się o zaprezentowanie wszystkich możliwych wariantów tego czasomierza. Egzemplarz z białą tarczą, sprzedawany w zestawie z dodatkowym paskiem silikonowym, o referencji T120.210.11.011.00 (dostępny wkrótce), wersja z niebieskim cyferblatem - T120.210.11.041.00 (dostępny wkrótce) oraz już dostępna czarno-złota wariacja - T120.210.21.051.00 .

Pierwsze wrażenie

Nazwa Seastar w sposób jednoznaczny sugeruje, że kolekcja ta powiązana jest ze środowiskiem wodnym. Świadczy o tym również bardzo wysoka klasa wodoszczelności wynosząca 1000 stóp, czyli 300 metrów oraz charakterystyczny wygląd w stylu diverów, czyli profesjonalnych zegarków nurkowych. Mimo niewielkich gabarytów koperty, wynoszących 36 mm średnicy i 9,7 mm grubości, zegarki są dosyć masywne. Waga nie jest przesadnie wysoka, ale daje poczucie solidnej konstrukcji i wysokiej jakości. Konstruktorom udało się bardzo dobrze dobrać proporcje poszczególnych elementów, co w połączeniu z klasyczną kolorystyką sprawia, że modele te są bardzo przyjemne dla oka.

T120.210.11.011.00 (dostępny wkrótce)

T120.210.11.041.00 (dostępny wkrótce)

Cyferblat - sprawdzony i doskonale zaprojektowany układ

Nowe Tissoty Seastar 36 mm charakteryzują się bardzo prostym i czytelnym cyferblatem.  Gładka i jednolita powierzchnia tarczy, która nie emituje dodatkowych refleksów, tworzy klarowne tło dla pozostałych elementów. W centrum cyferblatu, na wspólnej osi, zostały osadzone trzy ramiona odpowiedzialne za wskazania godzin, minut i sekund. Długość poszczególnych wskazówek względem rozlokowania indeksów dobrano w odpowiedni sposób, dzięki czemu dokładny odczyt wskazań nie stanowi najmniejszego problemu.

Wskazówka godzinowa i minutowa są do siebie bliźniaczo podobne. Ich prosty kształt został zakończony delikatnym szpicem, a wnętrze wypełniono masą świecącą Superluminova. Fasetowana powierzchnia ramion odbija światło pod różnym kątem, w zależności od położenia, co dodaje im dodatkowego efektu. Sekundnik znacząco różni się od reszty. Jest bardzo smukły i długi. Kilka milimetrów od jego końca umieszczono okrągły punkt, który również wypełniono powłoką luminescencyjną. Po przeciwnej stronie znalazła się przeciwwaga w kształcie litery “T”. Jest to ciekawy i często stosowany akcent, stanowiący swoisty znak rozpoznawczy marki Tissot.

Nad osią wskazówek zlokalizowano proste logo firmy wraz z rokiem jej założenia. Naniesiono je na tarczę techniką tampodruku. Po przeciwnej stronie umieszczono charakterystyczny symbol kolekcji Seastar wraz z informacją dotyczącą klasy wodoszczelności czasomierza. Poniżej, na wysokości godziny 6 zlokalizowano okno datownika z delikatnym, fazowanym obramowaniem. W przeciwieństwie do większości modeli Tissot Seastar, z większą średnicą koperty, ma ono kształt kwadratowy, a nie okrągły. W jego wnętrzu prezentowany jest dzień miesiąca pod postacią czarnej liczby na białym tle. Usytuowanie datownika w tym miejscu pozwoliło na zachowanie symetrycznego układu całego cyferblatu względem osi pionowej.

T120.210.11.011.00 (dostępny wkrótce)

T120.210.11.011.00 (dostępny wkrótce)

Każdą z godzin na tarczy, poza wspomnianą wcześniej 6, oznaczono dużym, ręcznie nakładanym indeksem ze stalową ramką oraz wypełnieniem z masy Superluminova. Kształty markerów są różne i zależą od godziny, do której zostały przypisane. Indeks 12 jest największy i ma postać trójkąta, 3 i 9 są prostokątne, natomiast pozostałe mają kształt okrągły. Mimo użycia tak wielu różnych formatów, wszystko bardzo dobrze ze sobą współgra. Przy krawędzi cyferblatu nałożono subtelną podziałkę minutową, umożliwiającą bardzo dokładny odczyt wskazań zegarka.

Układ na tarczy nawiązuje do wcześniejszych modeli Seastar. Każdy element został starannie zaprojektowany i umiejętnie połączony, dzięki czemu wszystko doskonale do siebie pasuje i nie zaburza czytelności.

T120.210.11.041.00 (dostępny wkrótce)

Cyferblat osłonięto odpornym na zarysowania szkłem szafirowym o płaskiej tafli i frezowanej krawędzi. Pokryto je z obu stron powłoką antyrefleksyjną, której zadaniem jest niwelacja odbicia światła mogącego utrudniać odczyt wskazań zegarka.

Zobacz kolekcję Tissot Seastar w Time Trend

Bezel à la diver

Wokół tarczy umieszczono charakterystyczny, lewostronnie obracany bezel z ceramiczną wkładką w kolorze cyferblatu. Naniesiono na niego indeksy dziesiętne w formacie arabskim oraz dodatkowe markery ułatwiające odczyt wskazań. Na pozycji wyjściowej, zlokalizowanej na godzinie 12, podobnie jak na cyferblacie, znalazł się indeks w kształcie trójkąta. Umożliwia on bardzo łatwe nastawienie bezela w pozycji neutralnej, zgodnej z indeksami na tarczy. Narzędzie tego typu znane jest przede wszystkim z zegarków typu diver. Wykorzystywane jest głównie jako timer służący do odliczania wcześniej określonego czasu. Na jego zewnętrznej krawędzi umieszczono ząbkowanie, zapewniające pewny chwyt i wygodę użytkowania. W trakcie ruchu pierścienia wyczuwalny jest delikatny opór, który zabezpiecza go przed przypadkowym przesunięciem. Podczas pracy bezel generuje przyjemny dla ucha dźwięk klikającej zapadki. Narzędzie jest bardzo precyzyjne i dobrze wykonane, dzięki czemu próżno szukać w nim luzów. Pełny obrót elementu został podzielony jest na 120 pozycji usytuowanych względem indeksów, co umożliwia jego precyzyjne nastawianie.

Poza stricte użytkową funkcją, bezel wpływa też mocno na design zegarka. Jego obecność podkreśla sportowy charakter czasomierza, a jednocześnie stanowi zabezpieczenie szkła i pozostałych elementów koperty przed uszkodzeniami mechanicznymi.

T120.210.11.011.00 (dostępny wkrótce)

Koperta - namacalny dowód wysokiej jakości

Zegarki Tissot Seastar posiadają stosunkowo prosty i wyważony design. Okrągła koperta o średnicy 36 mm wraz ze smukłe wypuszczonymi uszami o rozstawie 18 mm, posiada doskonale dobrane proporcje, dzięki czemu tworzy bardzo zgrabną i smukłą całość. Modele bardzo dobrze układają się zarówno na damskim jak i męskim nadgarstku, w przypadku panów preferujących mniejsze rozmiary kopert. Na ich ręku nowe Tissoty 36 mm będą wyglądać tak samo dobrze.

Z prawej strony koperty, na wysokości godziny 3, zlokalizowano klasyczną koronkę z bocznym frezowaniem zapewniającym komfortową obsługę. Posiada ona dwa stopnie wysuwu. Na pierwszym umożliwia zmianę daty, a po wysunięciu na drugi zatrzymuje działanie zegarka, dając możliwość ustawienia godziny. Dla zapewnienia wysokiej odporności na działanie wody pod dużym ciśnieniem koronka dokręcana jest do koperty. W celu zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi odsłonięto ją dwoma elementami wzmacniającymi, które wyprowadzono z koperty. Na szczycie koronki umieszczono symbol marki pod postacią litery “T”.

W prezentowanych modelach Tissot Seastar zastosowano dokręcany, pełny dekiel. W jego centrum umieszczono duży symbol konika morskiego wraz z nazwą kolekcji. Jest to kolejne nawiązanie do “wodnego” rodowodu. Wokół emblematu umieszczono dodatkowe informacje dotyczące użytych materiałów, klasy wodoszczelności oraz numer referencyjny. Znajdziemy tam również symbol “WS”, po którym następuje dodatkowy, 9-znakowy kod alfanumeryczny. Na zdjęciach dekla dostrzec można również naklejkę z odpowiadającym mu kodem QR. Powiązane jest to z nowym, wprowadzonym w 2016 roku, systemem o nazwie WATCH-SECUR™, który umożliwia Tissotowi indywidualną identyfikację modelu od momentu jego produkcji, przez dystrybucję i sprzedaż detaliczną, aż po serwis.

Pasek, czy bransoleta?

Bransoleta we wszystkich nowych modelach Seastar 36 mm jest taka sama. Wykonana jest ze stali szlachetnej 316L i składa się z pełnych ogniw połączonych sztyftami. Zastosowano w niej trójczęściowe zapięcie zwalniane przy pomocy obustronnych przycisków z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci zawleczki. Zapięcie sygnowane jest symbolem marki w postaci litery “T” zamkniętej w kwadratowym polu.

Dzięki systemowi teleskopów z zawleczkami, modele Seastar mają możliwość szybkiej wymiany paska lub bransolety, bez konieczności korzystania z jakichkolwiek narzędzi. Usprawnienie to pozwala w łatwy sposób dopasować zegarek do stylizacji, czy upodobań właściciela. Uniwersalny typ bransolety we wszystkich modelach Seastar 36 mm można potraktować jako atut, patrząc z punktu widzenia konieczności zakupu jej jako akcesorium zamiennego. Jednak z drugiej strony, urozmaicenie oferty o model dwukolorowy, np. ze złotym lub czarnym rdzeniem, mogłoby być świetnym dopełnieniem dla egzemplarza z czarnym cyferblatem.

Pasek, stanowiący element zestawu sprzedawanego razem z modelem z białym cyferblatem, został wykonany z wysokiej jakości silikonu. Jest on bardzo elastyczny i miły w dotyku, a jednocześnie zupełnie niewrażliwy na kontakt z wodą. Na jego wierzchniej stronie umieszczono nazwę marki, a od środka naniesiono wzór geometryczny zbudowany z liter “T”, który poprawia wentylację skóry. Koniec dłuższego elementu paska został dość mocno spłaszczony, dzięki czemu po zapięciu go na nadgarstku bardzo dobrze przylega i nie zahacza o elementy garderoby. Stalowa sprzączka również została oznakowana. Głęboki grawer z napisem “TISSOT” został wypełniony czarną emalią, przez co jest on dużo lepiej widoczny. Do modeli z innym kolorem cyferblatu niż biały, producent przewidział możliwość dokupienia dedykowanego paska w kolorze jasno niebieskim lub czarnym.

Kwarcowe serce o chirurgicznej precyzji

Nowe modele Tissot Seastar 36 mm zostały zaopatrzone w kwarcowy mechanizm zasilany baterią, kaliber F05.412. Werk został wykonany przez firmę ETA S.A. Należy ona do Grupy Swatch, która zrzesza w swych szeregach wiele znamienitych szwajcarskich marek, łącznie z Tissotem. Dla zwiększenia żywotności mechanizmu zastosowano w nim trzy kamienie łożyskujące, które niwelują tarcie newralgicznych miejsc.

Werk został wyposażony w system EOL (skrót od: End Of Life), który informuje użytkownika o niskim poziomie energii w baterii. Funkcję tę realizuje za pośrednictwem sekundnika, który przesuwa się w tym wypadku nie co 1, lecz co 4 sekundy, a następnie czeka, aby wykonać kolejny ruch, dzięki czemu w dalszym ciągu wskazuje prawidłowy czas.

Kaliber F05.412 został zaprojektowany w oparciu o dwie nowatorskie technologie stosowane przez manufakturę ETA - HeavyDrive oraz PreciDrive.

System HeavyDrive chroni mechanizm przed wstrząsami i jednocześnie pozwala na wykorzystanie mniej wyważonych wskazówek, co poszerza możliwości ich swobodniejszego projektowania.

System PreciDrive zapewnia bardzo wysoką precyzję działania mechanizmu, mieszczącą się w przedziale +/-10 sekund na rok. Ten fenomenalny wynik czyni werk 8-10 razy dokładniejszym od standardowych mechanizmów kwarcowych.

Kaliber F05.412 łączy w sobie innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz wygodę użytkowania wynikającą z niemal bezobsługowego charakteru mechanizmu kwarcowego.

T120.210.11.011.00 (dostępny wkrótce)

Kilka słów na koniec

Nowa odsłona linii Seastar 36 mm no niezwykle udany projekt, którego jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Ciekawa stylistyka z pewnością przypadnie do gustu wielu fanom czasomierzy. Uniwersalny rozmiar, rozbudowana kolorystyka i ergonomiczna konstrukcja sprawia, że modele wyglądają doskonale zarówno na damskim, jak i męskim nadgarstku. Wszystkie opisane w tym materiale modele są dostępne będą w naszym sklepie internetowym www.timetrend.pl oraz w wybranych salonach sprzedaży na terenie całego kraju.

Zobacz bestsellery marki Tissot

Powrót do listy
Zrób komuś prezent!

Zrób komuś prezent kupując kartę podarunkową.

Newsletter