Recenzja Seiko Prospex The Black Series SPB257J1

Recenzja Seiko Prospex The Black Series SPB257J1

Nasza recenzja jednego z najnowszych modeli Black Series

Prospex to rodzina zegarków Seiko, przeznaczonych do profesjonalnego zastosowania. Jej nazwa powstała od połączenia angielskich słów: professional specification. Największą grupę w tej rodzinie stanowią tzw. divery, czyli zegarki dla płetwonurków. Modele tego typu są w stanie sprostać niezwykle trudnym warunkom towarzyszącym eksploracji podwodnych głębin w trakcie zejścia pod powierzchnię. Na modelach tego typu znaleźć można najczęściej oznaczenie “Diver’s 200m”, co oznacza, że klasa wodoszczelność danego czasomierza została potwierdzona odpowiednimi testami i jest zgodna z surową normą ISO 6425 dla zegarków nurkowych.

W tym materiale mamy przyjemność opisać wrażenia po przetestowaniu jednego z reprezentantów nowej kolekcji zegarków Seiko Prospex - The Black Series. Linia ta powstała z inspiracji nurkowaniem w nocy, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród miłośników tego typu aktywności.

Kolekcję Seiko Prospex The Black Series tworzą łącznie cztery wyjątkowe modele, które stanowią współczesną interpretację trzech kultowych diverów z 1965, 1968 i 1970 roku. Zegarki nawiązują do ponadczasowego wzornictwa sprzed lat, lecz posiadają dużo wyższe cechy użytkowe, odpowiadające dzisiejszym standardom. Specyfikacja trzech z nich, czyli modeli o referencji SPB253J1, SPB255J1 oraz recenzowanego w tym materiale SPB257J1, jest niemal identyczna. Wyjątek stanowi egzemplarz o referencji SLA061J1, który podobnie jak testowany czasomierz, powstał na bazie divera z początku lat 70-tych, jednak jako jedyny posiada tarczę z motywem inspirowanym piaszczystym dnem oceanu oraz dedykowaną bransoletę. Ponadto wyposażono go w wysokiej klasy mechanizm, kaliber 8L35 stworzony przez zegarmistrzów w Shizukuishi Watch Studio, który dedykowany jest do modeli typu diver.

Wszystkie modele należące do kolekcji The Black Series objęto limitowanym nakładem. Trzy wersje basikowe wyprodukowano w ilości 5.500 ponumerowanych sztuk, natomiast model na bransolecie ograniczono do zaledwie 1.000 egzemplarzy.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej modelowi Seiko Prospex The Black Series o referencji SPB257J1

Cyferblat

Jedną z głównych cech diverów jest doskonała czytelność wskazań. Nie inaczej jest w przypadku tego zegarka. Powierzchnia jego tarczy jest w kolorze głębokiej czerni z subtelnym, matowym wykończeniem. Jej jednolita powłoka zdaje się pochłaniać promienie światła, dzięki czemu nie tworzą się na niej żadne refleksy, mogące utrudniać odczyt wskazań.

na zdjęciach model:  SPB257J1

Ażurowe, czarne wskazówki wypełniono świecącą w ciemności masą Lumibrite. Podobnie uczyniono z prostokątnymi indeksami. W ten sposób uzyskano wysoki kontrast i bardzo dobrą czytelność zarówno w dzień, jak i po zapadnięciu zmroku. Warto zauważyć, że w testowanym modelu wykorzystano aż trzy kolory masy świecącej. Indeksy, wskazówkę godzinową i punkt na sekundniku wypełniono kolorem błękitnym, ramię minutowe barwą pomarańczową, a znacznik na bezelu - zieloną.

na zdjęciach model:  SPB257J1

Cyferblat został osłonięty odpornym na zarysowania szkłem szafirowym o wypukłym, lekko soczewkowatym profilu i mocno frezowaną krawędzią. Od strony wewnętrznej nałożono na nie warstwę niwelującą refleksy świetlne. Warto w tym miejscu zauważyć, że w prezentowanym modelu, jak i każdym innym należącym do linii Seiko The Black Series, producent nie zastosował naklejanej na szkło lupy w miejscu datownika, która jest często występującym, lecz nie obowiązkowym akcentem w zegarkach typu diver.

Koperta zegarka

Koperta testowanego modelu SPB257J1 The Black Series ma średnicę 42,7 mm, jej grubość wynosi 13,2 mm, a uszy rozstawione są od siebie w odległości 20 mm. Wykonano ją ze stali szlachetnej powleczonej czarną powłoką o utwardzonej strukturze, zabezpieczającą kopertę przed otarciami i przebarwieniami.

na zdjęciu model:  SPB257J1

Kształt zegarka jest bardzo charakterystyczny, mocno osadzony w stylu lat 70-tych. Poszerzane, obłe uszy koperty z pewnością wielu fanów maki Seiko skojarzy z kultowym “żółwiem”, jednak ten projekt jest bardziej dopracowany pod kątem ergonomii zegarka do nurkowania. Na uwagę w tym aspekcie zasługuje wzmocniona konstrukcja w okolicy koronki zlokalizowanej na godzinie 4. Ma ona za zadanie zabezpieczenie jej przed uszkodzeniem, które mogłoby doprowadzić do rozszczelnienia koperty i uszkodzenia całego zegarka. Jak na prawdziwego divera przystało, koronka jest dokręcana do korpusu w celu zagwarantowania wysokiej wodoszczelności. Linie koperty, szczególnie, gdy patrzymy na nią pod kątem, zostały poprowadzone tak, że sprawiają wrażenie jakby zegarek był dużo bardziej smukły. Efekt ten wzmacnia dodatkowo ciemna kolorystyka czasomierza. Boczne krawędzie koperty poprowadzono pod dużym skosem, dzięki czemu zegarek nie ogranicza ruchów dłoni i nadgarstka, pozostając niemal niewyczuwalnym nawet w skrajnych zakresach pracy przegubu.

na zdjęciach model:  SPB257J1

Bezel zegarka

Lewostronnie obracany bezel, otaczający cyferblat, pracuje bardzo precyzyjnie, jednak wymaga użycia sporej siły. Dzięki temu niemal niemożliwe jest jego przypadkowe przesunięcie. Pełny obrót pierścienia podzielony jest na 120 pozycji, co pozwala na ustawienie go z dokładnością do 30 sekund. Boczną krawędź pokryto ząbkowaniem, które zapewnia pewny chwyt i komfortową obsługę narzędzia. Dodatkowo, dzięki perfekcji wykonania, całość wygląda naprawdę świetnie i nadaje zegarkowi bardziej drapieżnego wyrazu.

W bezel została wklejona matowa wkładka ze skalą minutową, zwieńczoną na godzinie 12 trójkątnym indeksem z punktem świecącym w ciemności. Pierwsze 20 minut zostało oznakowanych barwą pomarańczową, kolejne zaś ciemnoszarą.

Przełamanie ciemnych barw zegarka kolorem pomarańczowym na bezelu, wskazówce minutowej i sekundniku nawiązuje do światła latarek przeszywających ciemne, morskie głębiny podczas nurkowania w nocy. Zabieg ten sprawia również, że design zegarka jest zdecydowanie ciekawszy, szczególnie w połączeniu z brązowym paskiem.

Dekiel zegarka

na zdjęciu model:  SPB257J1

W recenzowanym modelu, podobnie jak w pozostałych diverach należących do linii The Black Series, zastosowano pełny, dokręcany do koperty dekiel. Nie zdecydowano się na jego przeszklenie w celu ukazania pracy mechanizmu, bowiem mogłoby to narazić konstrukcję na rozszczelnienie pod wpływem wysokiego ciśnienia wody. Podobnie jak koperta, został on pokryty czarną, utwardzoną powłoką. W jego centralnym punkcie umieszczono wizerunek wzburzonej fali, który pojawia się w większości diverów manufaktury Seiko. Wokół niego rozmieszczono podstawowe informacje dotyczące zegarka, takie jak kaliber mechanizmu, numer seryjny, użyte do produkcji materiały oraz numer limitacji.

Mechanizm Seiko Black Series SPB257J1

Sercem Seiko SPB257J1 jest ceniony, in-house’owy kaliber 6R35 z naciągiem automatycznym oraz możliwością ręcznego dokręcania. Pracuje on z częstotliwością 21.600 wahnięć balansu na godzinę, czyli 6 Hz. Układ został zaopatrzony w 24 kamienie łożyskujące, które zabezpieczają werk przez zbyt szybkim zużyciem elementów w newralgicznych punktach. Rezerwa chodu tego mechanizmu jest bardzo długa i wynosi aż 70 godzin. Precyzja jego działania mieści się w zakresie +25/-10 sekund na dobę, co jest standardową odchyłką w tego typu klasie mechanizmów. Podany zakres dotyczy oczywiście skrajnych wychyleń, które mogą być wynikiem oddziaływania na układ niepożądanych czynników, takich jak wstrząsy, działanie pól magnetycznych lub wahania temperatur. Jednak w przypadku “normalnego” użytkowania są one zazwyczaj dużo mniejsze. 

Podczas tygodniowego testowania omawianego zegarka jego precyzja chodu mieściła się w przedziale od -2 do -4 sekund na dobę, co jest bardzo zadowalającym wynikiem.

na zdjęciu model:  SPB257J1

Paski zegarka

Prezentowany model został wyposażony w wysokiej klasy pasek nylonowy typu NATO w kolorze brązowym. Jego charakterystyczna, jednoczęściowa konstrukcja zabezpiecza zegarek przed zerwaniem nawet w przypadku uszkodzenia jednego z teleskopów. Wykonano go ze specjalnego, bardzo dokładnego i ciasnego splotu o nazwie Seichu. Gwarantuje on wysoką odporność na działanie czynników mechanicznych, słonej wody oraz promieni słońca. Jego sprzączka i metalowe szlufki zostały zabarwione na kolor czarny, dzięki czemu doskonale podkreślają charakter całego zegarka.

Cechą typową dla zegarków typu diver jest możliwość zapięcia ich zarówno na gołym nadgarstku, jak i na rękawie pianki do nurkowania. Podobnie jest w przypadku wszystkich modeli należących do kolekcji Seiko The Black Series, gdzie paski nylonowe uzyskały wydłużoną o kilka cm długość. Powoduje to powstanie sporego nadmiaru materiału w momencie zapięcia zegarka na ręku, jednak można go w bardzo łatwy sposób schować poprzez zawinięcie i wsunięcie go do wewnątrz.

Pod kopertą, od wewnętrznej strony paska umieszczono aplikację z charakterystycznym wizerunkiem wzburzonej fali. Wizerunek ten znaleźć można również na deklu zegarka oraz na drugim, który został załączony do zestawu.

Dodatkowy pasek w kolorze czarnym został wykonany z silikonu. Jego metalowe elementy również pokryto czarną powłoką, dzięki czemu po zamocowaniu go do zegarka otrzymamy wersję “all black” - czarną tarczę, kopertę i pasek. 

Na sprzączce i szlufce umieszczono grawer w postaci logo marki Seiko. Pasek silikonowy jest bardzo miły w dotyku i posiada standardową długość, przez co nie występuje w  jego wypadku problem z odstającą końcówką po zapięciu. Na jego powierzchnię naniesiono delikatny, a zarazem precyzyjny wzór przywodzący na myśl strukturę materiału. Otwory do mocowania teleskopów zostały wzmocnione stalowymi tulejami, które ograniczają jego zużycie i zabezpieczają przed zerwaniem.

na zdjęciu zawartość pudełka modelu  SPB257J1

Oba paski reprezentują wysoką jakość wykonania i doskonale pasują do testowanego modelu. Niestety producent nie załączył do zestawu narzędzia ułatwiającego ich wymianę.

Podsumowanie

Seiko The Black Series SPB257J1 to niezwykle ciekawy zegarek, który podobnie jak cała kolekcja The Black Series, urzeka swym oldskulowym charakterem, wysoką jakością wykonania, niebanalną kolorystyką i wyjątkowymi właściwościami. 

Z pewnością nie jest to czasomierz, który przypadnie do gustu każdemu… i bardzo dobrze, ponieważ nie jest on kierowany do wszystkich. Seiko The Black Series docenią osoby oczekujące od zegarków ponadprzeciętnych właściwości oraz niebanalnych rozwiązań. Samo połączenie kolorów czerni, brązu i pomarańczu jest niezwykle niebanalnym zestawieniem, nadającym zegarkom nieco militarnego sznytu.

Na uwagę zasługuje również ukłon manufaktury Seiko w stronę historycznych modeli i docenienie ich ponadczasowych projektów, które również dzisiaj są niezwykle atrakcyjne dla oka.

Powrót do listy
Zrób komuś prezent!

Zrób komuś prezent kupując kartę podarunkową.

Newsletter